aktualni dogodki
PROTOKOL OBISKOV
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - SEPTEMBER
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - SEPTEMBER
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - SEPTEMBER
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - AVGUST
Rehabilitacija

Delovna terapija
Delovna terapija omogoča ljudem, da kljub okvari, omejitvi ali prizadetosti, samostojnejše izvajajo vsakodnevne življenjske aktivnosti. Delovni terapevt preko ocenjevanja določi na katerem področju človekovega delovanja ima uporabnik težave. Med obravnavo si delovni terapevt in uporabnik zastavita cilje, ki jih skupaj želita doseči z adaptacijo in prilagajanjem določenih aktivnosti, tako, da uporabnik doseže najvišji nivo samostojnosti. Delovni terapevti v VDC Nova Gorica delamo z uporabniki individualno in tudi v skupini. Aktivnosti so namenske in planirane za vsakega posameznika in obsegajo vsa področja človekovega delovanja (skrb za samega sebe, prosti čas, produktivnost ). Z vključevanjem v različne aktivnosti skušamo pri posamezniku doseči čim višjo stopnjo samostojnosti in neodvisnosti v vsakdanjem življenju.
K večji kvaliteti izvedbe obravnav pripomorejo tudi specialna znanja (Bobath) in kombinirane obravnave med različnimi strokovnimi delavci.
Del delovne terapije je vključevanje uporabnikov v okupacijske aktivnosti, s čimer uporabnik pridobiva na psihosocialnem področju. Pridobi na področju medosebnih odnosov, na področju delovnih navad in širjenju socialne mreže.

Fizioterapija
Fizioterapija je zdravstvena stroka, ki poskuša povrniti ali obnoviti delovanje različnih telesnih sistemov in s tem izboljšati kakovost življenja. Fizioterapevt je strokovnjak na področju gibanja in pomaga pri lajšanju oz. premagovanju težav in motenj v gibanju, ki so nastale ob rojstvu, v nesreči, po poškodbi ali kot posledica staranja. V našem zavodu uporabljajo fizioterapevti pri svojem delu različne metode in tehnike, ki temeljijo na:
- gibanju (razgibavanje, vaje za mišično moč, koordinacijo, ravnotežje,..)
- fizikalnih energijah (električni tokovi, toplota, hlad, magnet, vibracije,..)
- različnih ročnih tehnikah ( masaža, limfna drenaža, sklepna mobilizacija,..)
Nevrofizioterapija je specialno področje fizioterapije, ki se ukvarja z obravnavo oseb z motnjami v gibanju zaradi okvare živčnega sistema. Okvare lahko nastanejo:
- ob rojstvu (cerebralna paraliza)
- kasneje v življenju kot posledica poškodb in bolezni možganov, hrbtenjače ter ostalega živčno-mišičnega sistema (npr. travmatske poškodbe glave, možganska kap, multipla skleroza, poškodba hrbtenjače, Parkinsonova bolezen, tumorji,.)
Kot posledica se lahko pojavijo kompleksne motnje gibanja, motnje koordinacije, ravnotežja, senzibilitete, pojavi se spastičnost, bolečine in vrsto drugih težav, zato mora nevrofizioterapevt poznati značilnosti tako fiziološkega kot patološkega gibanja lokomotornega in živčno-mišičnega sistema. V sklopu nevrofizioterapije naši fizioterapevti izvajajo terapijo po Bobath in PNF konceptu ter mobilizacijo živčevja.
Zaradi specifičnih zdravstvenih težav sodeluje rehabilitacijski tim tudi z drugimi specialisti: fiziater, ortoped, psihiater, psiholog, nevrolog, zdravnik splošne medicine, logoped,..
Hidroterapija
Delovni terapevti in fizioterapevti dvakrat tedensko uporabljamo bazen v terapevtske namene. Vključujemo cilje Halliwickove metode, ki temelji na filozofiji, ki poudarja pomembnost prijetne izkušnje, izključuje uporabo plavalnih pripomočkov, saj se tako razvije večja povezanost med terapevtom in uporabnikom. Terapevtski učinki te metode so ogrodje za celostno rehabilitacijo oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju in s pridobljenimi možganskimi poškodbami. Preko terapevtskih tehnik, ki jih izvajamo v bazenu individualno, s posameznikom želimo zmanjšati patološke vzorce gibanja, vzdrževati in izboljšati ravnotežje in koordinacijo, povečevati obseg giba. Vzajemno delujemo tudi na kognitivno in čustveno emocionalno področje, saj so ta področja človekovega delovanja med seboj tesno povezana. Voda je element, ki tudi motorično najtežje prizadetim osebam, torej tistim, ki niso spodobni samostojnega gibanja, to gibanje omogoči.
Rekreacija
Veseliti se ob zmagi, naučiti se prenesti poraz, upoštevati pravila, poslušati navodila, vztrajati, privoščiti uspeh boljšemu od sebe, izboljševati tehniko, skoncentrirati se, trenirati, premagovati prikrajšanosti, sodelovati – to so nekateri od elementov športnega življenja, ki jih razvijamo v VDC Nova Gorica. Tekmujemo na lokalnem, regijskem in državnem nivoju. Imamo pa tudi predstavnike na mednarodnih tekmovanjih. Vključevanje uporabnikov v rekreacijske dejavnosti je pomembno tako s psihosocialnega kot tudi fizičnega vidika obravnave. Predvsem pa z gibanjem prispevamo k dobremu počutju in razpoloženju posameznika.
Rekreativne dejavnosti se odvijajo od ponedeljka do petka. Redno izvajamo aktivnosti z živalmi - osli, konji, psi. Vsak četrtek v Renčah balinamo, igramo pa tudi košarko, nogomet in prosto plezamo v Šempetru pri Gorici.
Psihološka obravnava
Psihološka obravnava je pomembna za obe skupini naših stanovalcev. Pri osebah z razvojno motnjo psiholog opravlja obdobna testiranja in ugotavlja spremembe stanja. Pri osebah z možgansko poškodbo pa je potrebno psihološki pregled opraviti ob sprejemu in nato vsakič ob opaženih spremembah. Hkrati psiholog izvaja psihoterapevtske obravnave oseb z možganskimi poškodbami. V kombinaciji s psihiatrično obravnavo osebe z možganskimi poškodbami uspešno napredujejo na kognitivnem, vedenjskem in ostalih področjih.







