aktualni dogodki
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - FEBRUAR
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - FEBRUAR
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - FEBRUAR
PROTOKOL OBISKOV
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - SEPTEMBER
Informacija za javnost z dne 3.12.2014 ob otvoritvi prenovljenih prostorov in 35 let delovanja Enote Solkan
VDC Nova Gorica v letu 2014 praznuje
35 let dnevnega centra v Solkanu
8 let centra v Stari Gori:
celodnevno varstvo za osebe z motnjo v razvoju
rehabilitacija za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah
5 let stanovanjske enote v Novi Gorici
Dnevni center v Solkanu – Enota Solkan 35let
Septembra 1979. leta je začela delovati Delavnica za delo pod posebnimi pogoji, kasneje VDC Solkan, ki od leta 2006 deluje kot Enota Solkan v VDC Nova Gorica.
Letos smo stavbo v Solkanu obnovili in v prenovljenih prostorih praznujemo naših 35 let.
V programe so uporabniki vključeni da bi uresničili njihovo specifično nadarjenost in ustvarjalnost in se naučili novih spretnosti. Skupaj z njimi iščemo najboljše načine za realizacijo njihovih predlogov in idej.
Goriški center VDC Nova Gorica
Novogradnja Goriškega centra, začeta s pridobitvijo prvega gradbenega dovoljenja leta 2009 se, po vmesni prekinitvi, v letu 2014 nadaljuje. Za 45 oseb z motnjo v razvoju bo v delu dnevnega centra organiziran program vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, v posebni etaži pa bomo v bivalnih enotah zagotovili bivanje 22 osebam, prav tako z motnjo v razvoju.
Gradnja se bliža koncu, zato pričakujemo pričetek delovanja v začetku prihodnjega leta.
Podatki o programih in uporabnikih zavoda
- VDC Nova Gorica ima v svojem programu varstva, vodenja in zaposlitve (VDC program) vključenih 48 uporabnikov, za katere imamo podpisano pogodbo za storitev z MDDSZEM: 34 oseb z motnjo v razvoju v Enoti Solkan in 14 oseb po pridobljenih možganskih poškodbah v Enoti Stara Gora.
Nad navedeno kvoto pa je v storitve vključenih še 20 uporabnikov, oseb po pridobljeni možganski poškodbi, ki storitve v taki obliki nujno potrebujejo, saj so pomemben del rehabilitacije. Ti uporabniki, ki so nad kvoto, imajo urejeno delo v dnevnem centru v Solkanu v popoldanskem času.
S premestitvijo oseb z motnjo v razvoju iz Solkana v nov Goriški center se bodo prostori v Solkanu sprostili za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah. Zanje že izvajamo specifične zaposlitvene programe, ki bi jim omogočili povratek v zaščiteno delovno okolje in hkrati samostojnejše življenje izven zavoda. Dva izmed uporabnikov po poškodbah sta pridobila status dijaka invalida in sta v tem šolskem letu uspešno opravila že dva izpita za dokončanje nekoč prekinjenega srednjega izobraževanja (oba sta izobraževanje prekinila že pred poškodbo).
- Institucionalno varstvo v Stari Gori poteka ali samo v dnevni obliki ali 16 ali 24 ur vse dni v letu, v ločenih programih za osebe z motnjo v razvoju in za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah. Zavod v Stari Gori se bo v prihodnje specializiral za osebe, ki potrebujejo največ nege in rehabilitacije, saj se bodo vsi z motnjo v razvoju, ki bi lahko živeli v samostojnenjših oblikah v bivalni enoti, preselili v bodoči Goriški center.
- Prav tako je ves čas prisotna potreba po bivalnih enotah za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah. Projekt, ki smo ga v zavodu načrtovali na Trnovem je začasno ustavljen, ker zanj ni dovolj sredstev, ga pa še vedno nismo opustili.
- Rehabilitacija in pobolnišnična nega za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah poteka v Stari Gori, kapacitete so ves čas presežene, saj v zavod prihajajo uporabniki z zelo težkimi poškodbami. Z odhodom uporabnikov v bivalno enoto v Goriški center bomo takoj namestili nove s čakalne liste. Zaradi prezasedenosti z uporabniki v institucionalnem varstvu ter aktualni čakalni listi, si želimo čim hitrejšo izgradnjo Goriškega centra.
- Stanovanjska enota na Ledinah deluje že pet let in je v celoti izpolnila pričakovanja po samostojnejših oblikah varstva in usposabljanja. Del uporabnikov se je iz Stanovanjske enote vrnil v domače okolje.
Navdušeni smo nad novimi programi, ki so na več področjih postali nam lastni, drugačni tudi od podobnih zavodov drugod v Sloveniji. Skupno jih soustvarjamo, dodajamo nova izhodišča, popravljamo stara. Vsi zaposleni in uporabniki sodelujejo pri njihovem oblikovanju in preoblikovanju.
Stavbo Enote Solkan smo namenili zaposlitvenim programom, ki bi vrnili mlade nazaj na trg dela, omogočili usposabljanje na novih področjih in jim tako pomagali do večje samostojnosti.
Tea Leban, univ. dipl. soc. del.
d i r e k t o r i c a







