aktualni dogodki
IMENOVANJE NOVE DIREKTORICE
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - FEBRUAR
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - FEBRUAR
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - FEBRUAR
PROTOKOL OBISKOV
Informacija za javnost ob novinarski konferenci dne 21.5.2014
VDC Nova Gorica v letu 2014 praznuje
35 let dnevnega centra v Solkanu
8 let centra v Stari Gori:
celodnevno varstvo za osebe z motnjo v razvoju
rehabilitacija za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah
5 let stanovanjske enote v Novi Gorici
Dnevni center v Solkanu
Septembra 1979. leta je začela delovati Delavnica za delo pod posebnimi pogoji, kasneje VDC Solkan, ki od leta 2006 deluje kot Enota Solkan v VDC Nova Gorica.
V letošnjem letu bomo stavbo v Solkanu renovirali in jeseni tam, v prenovljenih prostorih, praznovali naših 35 let.
Podrobnosti v zvezi z investicijo bomo predstavili na novinarski konferenci.
Goriški center VDC Nova Gorica
Novogradnja Goriškega centra, začeta s pridobitvijo prvega gradbenega dovoljenja leta 2009 se, po vmesni prekinitvi, v letu 2014 nadaljuje. Za 45 oseb z motnjo v razvoju bo v delu dnevnega centra organiziran program vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, v posebni etaži pa bomo v bivalnih enotah zagotovili bivanje 22 osebam, prav tako z motnjo v razvoju.
Podrobnosti postopkov gradnje bodo predstavljene na novinarski konferenci.
Postopki gradnje so že v teku, zato pričakujemo zaključek del in pričetek delovanja v prvi polovici leta 2015. Ta informacija bo posredovana tudi strokovni javnosti in svojcem bodočih uporabnikov iz čakalne liste.
Veseli smo vašega dosedanjega sodelovanja z nami, pa tudi vse pripravljenosti, ki jo v vsakem trenutku pokažete za reševanje težav naše ciljne populacije. Prosimo, da nas obvestite, če potrebujete več podatkov tako glede programov v Enoti Solkan, kot tudi v Enoti Stara Gora, v Stanovanjski skupini Ledine, pa tudi o začeti investiciji v Novi Gorici.
V nadaljevanju smo pripravili nekaj mejnikov, ki je zaznamovalo naše delovanje, ter nekaj podatkov, ki dokumentirajo obseg našega dela.
-
VDC Nova Gorica ima v svojem programu varstva, vodenja in zaposlitve ( VDC program) vključenih 48 uporabnikov, za katere imamo podpisano pogodbo za storitev z MDDSZ.
Nad navedeno kvoto pa je v storitve vključenih še 20 uporabnikov, oseb po pridobljenih možganskih poškodbah, ki storitve v taki obliki nujno potrebujejo, saj so pomemben del rehabilitacije. Ti uporabniki, ki so nad kvoto, imajo urejeno delo v dnevnem centru v popoldanskem času, ker imajo v dopoldanskem času delovno terapijo, fizioterapijo in hidroterapijo.
Širitve v smislu pogodbe z MDDSZ ne moremo pričakovati zaradi zmanjšanja proračunskih sredstev. Če bi do širitve prišlo, bi bili ti uporabniki vključeni v 16 urno institucionalno varstvo, namesto 24 urno, kar bi njim pomenilo manjši znesek plačila oskrbnin za bivanje v Stari Gori.
-
Institucionalno varstvo v Stari Gori poteka v dnevni obliki ter 16 ali 24 ur vse dni v letu, v ločenih programih za osebe z motnjo v razvoju in za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah.
-
Rehabilitacija in pobolnišnična nega za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah poteka v Stari Gori, kapacitete so ves čas zasedene oziroma celo presežene, saj v zavod prihajajo uporabniki z zelo težkimi poškodbami.
-
Stanovanjska enota na Ledinah deluje že šesto leto in je v celoti izpolnila pričakovanja po samostojnejših oblikah varstva in usposabljanja. Del uporabnikov se je iz Stanovanjske enote vrnil v domače okolje.
-
Zaradi prezasedenosti z uporabniki v institucionalnem varstvu ter aktualni čakalni listi, si želimo čim hitrejšo izgradnjo Goriškega centra. Prav tako se venomer pojavlja potreba po prav tako bivalnih enotah za osebe po pridobljenih možganskih poškodbah. Projekt, ki smo ga v zavodu načrtovali na Trnovem je začasno ustavljen, ker zanj ni dovolj sredstev.
Tea Leban, direktorica







