aktualni dogodki
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - MAREC
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - MAREC
IMENOVANJE NOVE DIREKTORICE
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BANJŠICE - FEBRUAR
AKTIVNOSTI Z ŽIVALMI BRDA - FEBRUAR
Mobilnost
Poškodbe možganov veljajo za tiho epidemijo današnjega časa. Po podatkih EBIS-a je vsako leto v Evropi okoli 10 000 huje poškodovanih (2/3 vseh so mladi pod 45. letom starosti). Zelo dobro je poskrbljeno za zdravljenje v akutni fazi po preživetju. Večina hudo poškodovanih in njihovih svojcev pa se srečuje z težavami, ki nastopijo kasneje in so največkrat dolgotrajne in doživljenjske in močno prizadenejo posameznika in njegovo delovanje. Žal pa je za te poškodovane premalo kvalitetnih programov in storitev.
V projektu mobilnosti sodelujejo štiri ustanove iz Slovenije, ki so namenjene dolgotrajni rehabilitaciji, oskrbi in podpori za osebe po hudi poškodbi možganov ( Zavod Zarja, Zavod Korak, Zavod Naprej in VDC Nova Gorica) ter Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, kot organizacije pošiljateljice zaposlenih na usposabljanje. Kot organizacije prejemnice udeležencev sodelujejo Arceau-Anjou iz Francije, La Braise iz Belgije, BIRT iz Velike Britanije in The Peter Bradley Foundation iz Irske. Vse tuje organizacije imajo dolgoletne izkušnje na področju nudenja kvalitetnih, individualno prilagojenih storitev oz. programov za dolgotrajno oskrbo za osebe po poškodbi možganov. Poleg tega imajo vse tudi zelo močno bazo podatkov, saj se vse intenzivno ukvarjajo tudi z raziskovanjem in ugotavljanjem potreb poškodovanih in njihovih svojcev, imajo zelo dobro mrežo informiranja javnosti in pristojnih služb o problematiki poškodb možganov, vse tudi intenzivno delujejo na področju iskanja inovativnih rešitev in širjenja storitev.
Za sodelovanje v projektu smo se odločili, ker je spričo naraščajočih potreb po novih, inovativnih programih za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo, slovenski prostor postal preozek. V Sloveniji ni drugih ustreznih programov, prav tako je premalo ali skoraj nič kvalitetnih izobraževanj za področje dolgotrajne oskrbe. Zato je nujno potrebno povezovanje z organizacijami, ki imajo razvite specializirane programe in pristope z namenom prenosa inovativnih rešitev v Slovenijo (v smislu vpeljave novih programov in storitev) in v naše vsakodnevno delo z uporabniki. Zlasti sedaj, ko se v Sloveniji in tudi v Evropi ugotavljata specifičnost patologije in potreba po specializiranih programih. Prav tako je pomembno predstaviti naše programe in inovativne rešitve tujini in tako okrepiti medsebojno sodelovanje.
Udeleženci bodo razdeljeni v 5 skupin. V prvi skupini bodo direktorice vseh štirih zavodov, vodja projekta in predstavnica MDDSZ. Ta skupina bo odšla na usposabljanje v vse štiri tuje organizacije in sicer oktobra 2009 v Anglijo, januarja 2010 na Irsko, oktobra 2010 v Francijo in februarja 2011 v Belgijo. Ostale 4 skupine bodo sestavljene tako, da bo v treh skupinah po 5 udeležencev, v eni skupini pa 6 udeležencev, zaposlenih strokovnih delavcev v Zarji, Koraku in Napreju. Skupina št. 2 se bo udeležila usposabljanja v Franciji septembra 2009, skupina št. 3 v Belgiji novembra 2009, skupina št. 4 v Franciji marca 2010 in skupina št .5 aprila 2010 v Belgiji.







